reishi mantarı tohumu-reishi mantarı miseli-mantar tohumu satışı-istiridye mantarı- su kabağı-SU KABAĞI LAMBALARI-kabak lamba -susak lamba-süs kabağı lamba-otantik lambalar-otantik ürünler-gourd lamps-su kabağı tohumu satışı-mantar tohumu-istiridye mantarı-kayın mantarı-dübelle ağaca mantar ekimi-kütükte mantar yetiştirme-kütükte istiridye mantarı yetiştirme

Bu site Orman End.Müh. Nurettin Taşkaya tarafından hazırlanmıştır.

 ÖNEMLİ NOT:Bu  sitedeki bilgiler,kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz,başka sitelerde yayınlanamaz.Bütün Telif hakları site sahibine aittir. 

KIRMIZI REİSHİ MANTARI- (Ganoderma Lucidum,Lingzhi)     ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Uzak doğuda,Çin,Hindistan,Kore,Japonya gibi ülkelerde 2000 yıldır,halk tıbbında bilinen ve kullanılan bir mantardır.

Öyleki Çin'de bu mantarı sadece hanedanlar kullanabilirdi. Halk tarafından kullanılması yasaktı.Hanedanlar,ormanda bu mantarı bulup getirenleri ödüllendirmiştir.Bu ününden dolayı Kırmızı reishi mantarı,Kral Mantarı,Ölümsüzlük Mantarı gibi isimlerle de adlandırılmıştır.

Uzak Doğu'da,Batı dünyasında ve Amerika'da araştırılmaya ve incelenmeye başlayan bu tıbbi mantar,ülkemizdede son birkaç yıldır popüler olmuştur.

 Bu mantarın sağlık alanındaki olumlu etkileri ciddiye alınarak,Uzakdoğu'da ve Batı dünyasında akademik çevrelerce incelemeye  alınmış ve olumlu etkileri tespit edilmiştir.Türkiyede de başta Çukurova Üniversitesi olmak üzere bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,kanı sulandırarak tansiyonu düşürdüğü,Tip-2 diyabette şeker oranını %30 düşürdüğü,antitümör etkisi nedeniyle tümör küçültücü özelliği olduğu, kanserin metastazını önlediği iddia edilmektedir.

Ayrıca bu mantarı kullanan insanların,kendilerini psikolojik olarak ve vücüt olarak  daha iyi ve  dinç hissettikleri,romatizmal ağrılarının azaldığı bildirilmektedir.

Öncelikle,aile geçmişinde şeker,tansiyon,kanser gibi irsi  hastalığı olanların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için kullanılması uygun görülen bir mantardır.

Belirli bir  hastalığı olupta ilaç kullananlar,reishi mantarını veya herhangi bitkiyi ,mutlaka doktoruna danışarak kullanmalıdır.

Doğal ortamda,kesilmiş, çürümeye yüz tutmuş veya devrilmiş ağaçlarda yetişen bu mantar,ormanlarda ortalama yüzbin ağaçta bir görülmektedir.Bu nedenlede kıymetli bir mantardır.Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde , kültüre alınıp,kapalı ortamlarda da yetiştirilmektedir.Yan taraftaki resimde,doğal olarak yetişmiş bir reishi mantarı ,onun altındaki resimde de,kurutulmuş çay yapımına hazır kırmızı reishi mantarını görmektesiniz.

Dünyanın bir çok ülkesinde ve Türkiye'de besin takviyesi olarak ,kapsül veya kurutulmuş çay yapımına hazır paketler halinde  satılmaktadır.

kırmızı reishi (reişi) mantarı,kütük mantarı,pozantı mantarı,ölümsüzlük mantarı,kanser mantarı
Kurutulmuş reishi mantarı
Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?
kütükte kırmızı reishi mantarı nasıl yetiştirilir?

MANTAR YETİŞTİREBİLİRMİYİM?

Şöyle düşünün..Bu işi yapanlar sizden akıllı mı?Yada sizden çok mu zekiler?Tabiki hayır..! Sizde en az onlar kadar zekisiniz,onlar kadar akıllısınız..

İşin sırrı,cesaret,araştırmak,denemek  ve  boş zamanlarınızı yararlı bir işe  ayırabilmekte yatmaktadır.Cesur olun,araştırmacı olun,zaman ayırın..Bir denersiniz,iki denersiniz üçüncüde mutlaka başarırsınız..Hatta başkalarının bilmediği bir takım farklı yöntem ve teknikler bile geliştirebilirsiniz. 

Yapabilirmiyim diye düşünmeyin,en alasını yapabilirsiniz..Mantar üretimi,ailenin her bireyinin katkıda bulunabileceği,kollektif zevkli bir iştir..Deneyin,başarın ,birşeyler başarmanın hazzıyla mutlu olun.


 KULLANMADIĞINIZ(paketi açılmamış)  MANTAR TOHUMLARINI  BUZDOLABININ  RAFLARINDA  6 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ.(Buzluğa koymayınız)

(+1 ila +5 derece arasında) 

REİSHİ MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR? 

1-KÜTÜKLER ÜZERİNE DÜBEL ÇAKMA YÖNTEMİ İLE REİSHİ MANTARI YETİŞTİRME

 Kütükler üzerinde mantar yetiştirmek,en doğal yöntemdir.

REİSHİ MANTARI HANGİ KÜTÜKLERDE YETİŞİR?

Reishi Mantarı için ,çapı en az 10 cm den küçük olmayan her çapta öncelikle meşe, meşe bulamazsanız akasya, elma, dişbudak, akçaağaç, şimşir, kiraz, narenciye, karaağaç, sakız ağacı, akasya,yalancı akasya, akçaağaç, şeftali,erik, ladin gibi reçinesiz  türlerde kolay yetiştirilir.Çam,katran  gibi reçineli ağaç kullanmayınız..

 1-Dübel tohum(misel) yandaki resimde görülmektedir.

 

2-Dübel çapına uygun bir matkap ucuyla,kütüğün her tarafına  4-5 cm derinliğinde delikler delinir.

 

3-Delinen deliklere vakit kaybetmeden dübeller bir çekiç yardımıyla çakılır.

 

4-Bir kapta balmumu (balmumu bulamazsanız bakkal mumu da olur) ısıtıp eritin.Dübel çaktığınız yerlere  fırçayla sürün.

Dübel deliklerinin dış ortamdaki hava ile temasını kesin.Yani mumlamayı çok iyi yapın.

 

5-Kütükler devamlı nemli tutulacak şekilde sulanmalıdır.Kütükler yeterli neme sahipse,serin bir yerde(18-25 oC) halı naylonlarının içine koyup,naylonun çeşitli yerlerine 20-30 adet toplu iğneyle delikler delebilirsiniz.

6-Beyazlamalar kütüğün her yerini saracaktır.Bu aşamada en önemli konu aşı yerlerine  ve kütüğe küf bulaşmasının önlenmesidir.Reishi miselleri küf karşısında çok çabuk teslim olur.Misel saçaklanması durur.

 7-4-5 ay sonra kuluçka dönemini geçirmiş,her tarafı beyazlamış kütüğünüzü 25-30 oC ve %80 üzeri nemi sağlayacak bir ortama koyunuz.Reishi nin meyve verebilmesi için sıcaklık artışı şarttır.Bahçede açık ortamda yetiştirimesi durumunda havaların ısındığı bahar ve yaz aylarında meyve verir.Dış ortamda bir sezonda 2 veya 3 kez meyve verebilir.İlk mantarlar 6 ila 12 ay arasında görülmeye başlar.

 

8-Kütük çürüyüp yok olana kadar ,yeniden dübel  çakmadan  4-5 sene mantar alınmaya devam edilir.


sukabagi@hotmail.com

0535 740 65 28

 

Reishi mantarı tohumu,miseli,dübel misel satışı

sukabagi@hotmail.com

0535 740 65 28 

Dübel misel
Orman mantarları
Reishi dübel misel,mantar tohumu
Kütükte mantar yetiştirme,misel dübel
Ağaç mantarı aşılama
Kütükte mantar yetiştirme
kütükte mantar yetiştirme,reishi mantarı nasıl yetiştirilir?

Dübel çakılan kütüklerde,eğer aşılama sağlıklı yapılmışsa,mevsime bağlı olarak,sıcaklık ve yeterli nem durumunda bir kaç ay içinde aşağıdaki resimdeki gibi beyazlamalar görüllmesi gerekir. 

Kütükte dübel misel çakma yönteminde,misellerin gelişmesi,resihi mantarı,kayın mantarı,istridye mantarı,shiitake mantarı,kral mantarı yetiştirme
reishi mantarı nasıl yetiştirilir?
Kütükte reishi mantarı yetiştirmek nasıl yapılır
Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?
Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?,ağaç mantarları,reishi miseli
Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?Reishi miseli,dübel misel satış
Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?Mantar tohumu,misel satışı,ağaç,kütük mantarları

 sukabagi@hotmail.com              Tel: 0535 740 65 28 

2-NAYLON TORBADA REİSHİ MANTARI YETİŞTİRME

 

 TORBADA REİSHİ MANTARINI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Gerekli malzemeler

1-Jelatin torba 16X30 cm  ebadında.

Kilosu 6-7 lira.Bir kilo en az 100 tane torba  demektir.

2-5 lirtelik plastik su şisesi..Suyunu için şişesini kullanın.

3-Bir kaç kilo Meşe odunu  talaşı(Her oduncuda bulursunuz,kilosu 30-40 kuruş)

4-1 kilo kadar kepek(yem satanlarda çok ucuza kilosu 50-60 kuruşa satılıyor)

5-Büyük boy Düdüklü tencere..

6-Reishi tohumu(misel)  temin edin.

7-Bir miktar pamuk ve aluminyum folyo(her evde bulunur)

8-Yarım kilo kartonpiyer alçısı

 

TORBALARIN HAZIRLANIŞI

1-5 litrelik plastik su bidonunu daralan kısımdan kesin.(Üst kapak boğumunu  atmayın lazım olacak.)

2-Talaşı ve kepeği(bir kilo kuru talaşa 150 gram kepek)  bu kesilen bidona doldurun.Ve karıştırın.

3-Bidonu talaşı örtecek şekilde suyla doldurun,bir tuğla ile üstten ağırlık yapın.Bir gece bekletin.Sonra fazla suyu iyice süzün.Elinize aldığınızda su damlamıyacak şekilde süzülmüş olmalı.

4-Bu talaşı temiz bir naylon üzerine dökün.4-5 yemek kaşığı kireç ilave edip iyice karıştırın.

5-Bu karışımı yaklaşık  eni 16cm boyu 30 cm olan jelatin torbalara doldurun.İyice sıkıştırın.En üstüne plastik şişeden keseceğiniz vidalı kısmı geçirip bağlayın.(Naylon torbayı vidalı kısmın içinden geçirip  dışına katlayarak bağlayın)

6-Şişenin ortasına oklava ile 5-6cm  derinliğinde tohum için delik açın.

7-Şişenin ağzını kapatacak şekilde pamuk kapatın ve pamuğun üzerinide aluminyum folyo ile sarın.

8-Torbanın bitmiş hali resimlerdeki gibi olacak.Yüksekliği düdüklü tencereye sığacak kadar olmalı.

STERİLİZASYON YAPILIŞI

1-Düdüklünün en altına bir metal nihale(çaydanlık altlığı)  yerleştirin.Nihalenin üstüne kadar su doldurun.Su yüksekliği 2-3 cm mi geçmesin.

2- Torbalarınızı bu düdüklüye koyun.Talaşın içindeki mikrop,böcek yumurtası ve yabancı mantar spor ve  misellerini öldürmek için ,düdüklü ötmeye başladıktan itibaren 1 saat kaynatın.

3--Acele etmeyin,kendiliğine soğumaya bırakın.İyice soğuyunca steril hale gelmiş torbanızı temiz bir ortama aktarın.

TORBALARA MİSEL EKİMİ

Mantar yetiştiriciğinin en önemli kısmı steril çalışmaktır.Bu aşama en hassas aşamadır.

Aşılama yapacağınız yer küften uzak,mümkünse dezenfekte edilmiş bir ortam olmalıdır.Aşılama yapacak kişi banyo ve genel temizliğini yapmalı,ellerini alkolle veya dezenfektan krem,sprey türü malzemelerle dezenfekte etmelidir.

1-Torba ağzındaki folyo ve pamuk çıkarılır,daha önce oklava ile açılan deliğe  1-2 adet dübel misel(veya tahıl miseli) konulur. Ağzı steril bir pamukla kapatılır.Bu işlem oldukça hızlı yapılmalıdır.Miseli alıp torbaya koyacağınız cımbız,maşa,kaşık gibi malzemeleri çamaşır suyunda dezenfekte etmeden kullanmayınız.Folyoya gerek yoktur.Pamuk ,torba içindeki gaz alışverişini sağlayacaktır.Aynı zamanda mikrop girmesini önleyecektir.

2-Torbalarınızı ,temiz bir odaya veya  dolaba ,karanlık bir ortama taşıyınız.Torbalarınız gittikçe beyaz bir görünüm alacak,mantar miseli her yerini saracaktır.

3-Her yeri beyazlamış torba,artık mantar vermeye hazırdır.Ağzındaki pamuğu çıkarıp,mantarın çıkmasını beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yoktur.Torbanın bulunduğu oda yüksek neme sahip olmalıdır.En iyisi bir nemlendirme cihazı koymaktır.Nem %70 den aşağı düşürülmemelidir.

Çok karışık gibi görünen ,ama aslında çok basit olan bu işlemleri yapabilirsiniz.En önemli konu steril bir şekilde çalışmayı başarmaktır.

Deneyin,başarın,mutlu olun...

sukabagi@hotmail.com

0535 740 65 28

 

Reishi,reişi dübel misel mantar tohumu

 sukabagi@hotmail.com            Tel: 0535 740 65 28 

Reishi mantarı miseli satış
Torbada reishi mantarı yetiştirme

Reishi BİLGİ FORMU

 sukabagi@hotmail.com              Tel: 0535 740 65 28  

ÖNEMLİ NOT:Bu  sitedeki bilgiler,kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz,başka sitelerde yayınlanamaz.Bütün Telif hakları site sahibine aittir. 

 
REISHI MANTARI
Make a Free Website with Yola.